Има ли отрицателни калории?
Да се храним и да отслабваме? Твърдението, че определени храни изразходват повече калории при храносмилане, отколкото съдържат, звучи твърде добре, за да е истина.
Всъщност историята с отрицателните калории е просто измислица от света на хранителните митове, но въпреки това предоставя ценни знания за отслабването.
Краставиците, ябълките, аспержите - твърди се, че тези храни съдържат отрицателни калории, защото ние използваме повече енергия за дъвчене и смилане, отколкото те ни дават. Това е мит. За всяка храна се отнася фактът, че използваме между 10 и 20 процента от енергията, която тя съдържа за усвояване. Ако съдържанието на калории е ниско, ние използваме малко енергия при ядене.
Списъкът с храни с предполагаеми отрицателни калории е интересен за тези, които искат да намалят теглото си, тъй като предоставя съвети за нискокалорични храни, които могат да се считат за алтернативни и здравословни хапвания.
Калориите в нашата храна
Базовият метаболизъм описва количеството енергия, което човек трябва да консумира всеки ден, за да поддържа жизнените си функции в състояние на пълен покой и при постоянна температура на околната среда. Базовият метаболизъм зависи от много фактори, като възраст и пол, височина, тегло и мускулна маса. Има много различни формули за изчисляване на базовия метаболизъм. С помощта на едно просто правило обаче той може да се определи доста добре. Базовият метаболизъм на здрав човек може да бъде оценен, като се използват следните основни правила:
Възраст: 20 до 30 години и над 70 години: телесно тегло в кг x 25 = базовия метаболизъм в килокалории на ден Възраст: 30 до 70 години: телесно тегло в кг x 22,5 = базовия метаболизъм в килокалории на ден