Спортни напитки
Кога трябва да се пият спортни напитки?
Ако нямате време или желание за приготвянето спортни напитки, трябва да внимавате дали цветните напитки, които купувате, не съдържат твърде много захар. Но всъщност да си приготвите сами напитка е доста лесно.
Идеални са напитките, които съдържат 5-8% въглехидрати и приблизително 0,03-0,04% натрий. Звучи сложно? Една практична рецепта: За 500 мл шприц от сок смесете 200 мл сок от череши или ябълка, с 300 ml вода. Съдържанието на натрий в минералната вода трябва да бъде 300-450 mg на литър - информацията може да се намери върху етикета на всяка бутилка с минерална вода. Ако водата е с ниско съдържание на натрий, можете да добавите и щипка сол – не се притеснявайте, няма да има прекалено солен вкус. Тази смес гарантира, че течността ще се обработи от тялото възможно най-бързо и запасите от въглехидрати и минерали ще се изразходват бавно. Алтернатива са зелените или билковите чайове, смесени с малко мед или кленов сироп. Тук също се добавя щипка сол.
Сигурно поне веднъж повечето от вас са преживели ситуация, в която, имайки махмурлук, не са способни да постигнат най-добри резултати. Малко количества от напитки, съдържащи алкохол, също влияят върху тенировката и кондицията. Защо? При ниво на алкохола над 0,45 % се нарушава отделянето на захар от черният дроб, това може да доведе до намаляване на функционалността. Алкохолът оказва голямо влияние върху метаболизма: той се дехидратира и тялото губи важни соли и хранителни вещества. За обработката на алкохола са необходими ресурси от тялото и това обикновено води до намаляване на ефективността от тренировката. Алкохолът нарушава ритъма на съня и регенерацията Също така с освобождаването на хормона на стреса кортизол след консумация на алкохол, тялото се оказва податливо на възпаление. Процесът на лечение може да е бавен и да наруши цикличността на тренировките.
Алкохол и фитнес - количество и калории
Бирата, виното или дори твърдия алкохол имат голямо количество калории. Един литър бира има толкова калории, колкото малка порция здравословна храна, а именно 420 kcal, чаша Pina Colada 250 kcal и кремообразен ликьор дори повече от 300 kcal. Алкохолът се оказва скрита калорийна бомба и също така подтиска разграждането на калориите.
Алкохол преди тренировка - риск от нараняване
В допълнение към преките негативни последици, като въздействие върху нервната система, консумацията на алкохол увеличава риска от нараняване по време на спорт. Неусетно може да се появи физическа и психическа нестабилност, която прави тялото несигурно при изпълнение на тренировката. Тялото работи със забавени реакции и балансът е нарушен. Препятствията, които иначе бихте преодолели с лекота, докато играете футбол или колоездите, в нетрезво състояние биха могли да доведат до инцидент.
Почивка за тялото - без алкохол след тренировка
Когато резултатите от тренировките са налице, има основателна причина да се празнува. Но помнете едно: тялото ви току-що се е представило в най-добрата си форма. Дори ендорфинът да Ви заблуждава - организмът Ви е изтощен и се нуждае от почивка. Тогава прекомерната употреба на алкохол засяга силно отслабения организъм и е изключително вредно да се прекалява с неговата консумация.